СВЕКРВИНО ОКО: Вкусни бомбици со уникатно име!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Бомбици со уникатно име. Освен што ќе ви го привлечат вниманието со своето име исто така ќе ве воодушеват со својот вкус.

Состојки:

  • 30 парчиња суви смокви
  • 200 гр шеќер
  • 150 гр путер
  • 200 гр мелени ореви
  • 200 гр мелен бисквит
  • 2 лажички црно кафе сварено
  • 1 рака јатки од ореви
  • 1 кесичка кокос

Подготовка:

Смоквите потопете ги во млака вода 15 минути. Сварете ги шеќерот, водата и путерот додека ги подготвувате оревите и бисквитите. Кога смесата со шеќер ќе се карамелизира, додадете ги оревите и бисквитот и варете неколку минути мешајќи додека сè убаво не се измеша.

Оставете го убаво да се излади, а во меѓувреме излупете ги смоквите од нивната кора и наполнете ги со цели ореви. Кога смесата ќе се олади, смоквите завиткајте ги во смесата како топче и потоа извалкајте ги во кокосот.

- Advertisement -

Оставете да се изладат. Пред послужување, исечете ги топчињата на половина и послужете така. При послужување за да спречите смесата да се залепи за вашите раце, повремено намачкајте ги со вода. Овие колачи се одлични за замрзнување и може да се чуваат во замрзнувач 1,5 месец. Само извадете ги 2 часа пред послужување.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!