Свекрвини ПИВТИИ: Најдобар рецепт за традиционално мезе!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најдобриот рецепт за пивтии. Направете ги вака и уживајте.

Состојки:

 • 4 сирови свински нозе
 • 1 сува свинска коленица
 • 3 сирови свински опашки
 • 6 литри вода
 • 1 лист ловоров
 • 2 главици кромид
 • 2 лажици вински оцет
 • 1 лажица рамна сол
 • 10 зрна бибер
 • 7 чешниња лук
 • мелен пипер

Подготовка:

Во тенџере од 10 л ставете ги измиените нозе, опашки и колено, прелијте го со вода и оставете малку да зоврие, а потоа отстранете ја пената додека е уште таму.

Кога ќе престане да пени, во тенџерето додајте ги исчистените ловоров лист, кромидот, сол и бибер и 2 чешниња лук. Продолжете со готвење на тивок оган, половина покриено.

- Advertisement -

Кога месото ќе се одвои од коските по 5 часа варење, тргнете го тенџерето од оган и соберете ја целата маснотија што е на површината на течноста. Течноста треба да се исцеди, се посолува по вкус, па се додаваат 5 чешниња многу ситно сечкан лук и малку мелен пипер.

Месото и кожата се одвојуваат од коските и се редат на чинии, па внимателно се прелива со процедената течност и се става на ладно место да се олади.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!