САРМА ОД МОДАР ПАТЛИЏАН ПОЛНЕТА СО ОРЕВИ: Наместо зелка користете модар патлиџан, мезе кое сите го сакаат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Заменете ја класичната сарма со модар патлиџан и ореви, па послужете ги како предјадење или ручек.

Сармите се омилено јадење, но можете да најдете и добра замена за нив, особено ако постите. Отсега повеќе не ви треба зелка, можете да ја замените со главната храна за грчката мусака, модар патлиџан. Месото ќе го избегнувате со фил од ореви, мед и бројни зачини. Пробајте го овој грузиски рецепт за сарма што веројатно не сте го пробале досега. Пред нив, доколку ги послужите како главно јадење, послужете како предјадење топчиња од наут.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 200 гр ореви
 • 3 чешниња лук
 • 1/4 лажичка чили
 • 1 лажица коријандер
 • 1 лажичка шафран
 • 3-4 лажици млака вода
 • 2 лажици вински оцет или јаболков оцет
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица јаворов сируп или мед
 • 1/4 печен кромид

Подготовка:

Модар патлиџан се сече на листови, се посолува и се остава да отстои еден час. Во меѓувреме подгответе го филот со ореви. Прво сомелете ги во блендер, а потоа и лукот.

- Advertisement -

Измешајте ги во еден сад, додадете чили, коријандер, шафран и измешајте сè. Истурете вода, оцет и измешајте ја смесата со рака. Ставете малку мед, а потоа печен кромид.

Водата од садот истурете ја од модриот патлиџан, па пржете ги малку на масло од двете страни. Наполнете ги модрите патлиџани со фил од ореви, па завиткајте ги во сарма.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!