Сарма од лист од кисела зелка: Сите ќе ве прашаат за репете и рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го овој традиционален рецепт кој е толку едноставен што не можете да погрешите со него.Нема ништо подобро од фината топла сарма и уживате во една од најдобрите страни на зимата.

Состојки:

  • 450 грама мелено месо
  • 1 мала глава кисела зелка
  • 60 грама исушена сланина
  • 60 грама ориз
  • 1 мал кромид
  • 2 чешниња лук
  • ½ лажичка црвена пиперка
  • сол и бибер по желба
  • 1 ловоров лист

Подготовка:

Одделете ги листовите од зелката и исечете го нивниот корен. Сланината исечкајте ја на парчиња и испржете ја со исчистениот и сецкан кромид и лук исечен на коцки.

- Advertisement -

Оставете состојките да се изладат, а потоа измешајте ги со мелено месо, ориз, црвена пиперка, сол и црн пипер.

Наполнете ги лисјата од зелка со месо, завиткајте ги и преклопете ги рабовите, се додека не го потрошите целото полнење.

Ставете ја сармата во подлабоко тенџере, додајте го ловоровиот лист и пресечете ја вишокот зелка на ленти ставете ја одозгора и оставете ја да зоврие заедно со сармата. Истурете вода врз сармата.

Гответе на тивок оган околу 90 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!