САРАЛИЈА: Нема да можете да одолеете на овој вкус, па затоа репете е загарантирано!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкус и мирис чиста десетка. Нема подобар десерт од овој.

Саралија е вид на валана баница со ореви и сируп, слична на баклавата.

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 125 гр путер,
 • 20 гр од квасец
 • 1 кг брашно

За полнење:

 • 500 гр Ореви
 • 200 гр Шеќер
 • цимет по вкус
- Advertisement -

За сирупот:

 • 1 литар вода
 • 1 кг на шеќер

Подготовка:

Квасецот се раствора во млекото, се додава сол, шеќер и брашно. Смесата се замесува во меко тесто. Поделете го на два дела. Оставете малку да отстои па расукајте слој со дебелина од околу 5 мм.

Намачкајте го слојот со растопен путер и посипете со филот од ореви, цимет и шеќер. Свиткајте во ролат и исечете ги на дебели кришки од 6-7 мм. На ист начин подгответе го вториот слој.

Ставете ги во подмачкана тава за печење и оставете ги да нараснат околу 40 минути. Печете додека не поруменат, во умерено загреана рерна на 200 степени Ц. Откако ќе се излади, готовата „саралија“ се прелива со зовриениот сируп.

За подготовка на овој сируп, шеќерот и водата се варат 5 минути, бидејќи течноста треба да ја добие потребната густина. Прелијте ја саралијата, почекајте одредено време додека да впие од сирупот и сладењето може да започне.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!