САЛАТА СО ШУНКА, ПЧЕНКА И ВАРЕНИ ЈАЈЦА: Лесна за подготовка, а 1 необична состојка целосно го менува вкусот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Изгледот на оваа салата ќе ја разубави вашата празнична трпеза.

Салатите во слоеви, особено ако се шарени, одлично се вклопуваат на празничните маси. Ако ви здодеа постојано да правите руски или мимози, еве рецепт за салата со шунка, варени јајца и пченка. Додавањето ананас ќе му даде посебна арома, меѓутоа, доколку не сакате да експериментирате со вкусови, не додавајте го.

Состојки:

  • 200 гр шунка
  • 1 конзерва пченка
  • 5 тврдо варени јајца
  • 1 конзерва ананас

Фил:

  • 2 лажици кисела павлака
  • 2 лажици мајонез
  • 2 чешниња мелени лук
  • сол, бибер, оригано

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете ја шунката на коцки. Исцедените парчиња ананас исечете ги на мали парчиња. Изрендајте ги јајцата.

Подгответе го сосот: ставете ги сите состојки во сад и добро измешајте ги. Ставете ја шунката на дното на сад за сервирање и прелијте ја со малку сос.

Потоа ставете половина пченка, половина од јајцата и повторно прелијте го сосот. Наредете го ананасот, другата половина од пченката и остатокот од сосот. Одозгора ставете го остатокот од јајцата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!