Салата СЕДМО НЕБО, рапсодија на вкусови: Најубавата салата од тестенини што некогаш сте ја пробале!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се состои од многу зеленчук и една состојка му дава прекрасен, освежителен вкус. Оваа салата со тестенини се прави многу брзо и лесно, и е одлична како прилог на главното јадење, и како оброк салата.

Состојки:

 • 400 гр тестенини
 • 1 главица пурпурен кромид
 • 1-2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 3-4 кисели краставички
 • 1 чаша слатка пченка
 • 1 чаша јогурт од 180 гр
 • сол
 • 150-200 гр сирење фета
 • 2 варени јајца
 • магдонос
 • бибер

Подготовка:

Во тенџере ставете вода да се загрее и посолете ја водата. Исецкајте ги кромидот и морковот на потенки парчиња. Потоа исецкајте ги и киселите краставички.

Во врелата вода ставете да се варат тестенините и морковот за да омекне малку. Кога ќе биде готова, исплакнете со ладна вода и процедете.

- Advertisement -

Ставете ги тестенините во голем сад, додајте ги краставичките и кромидот и промешајте. Потоа додадете ја пченката, изгмечен лук, јогуртот, сирење фета и повторно измешајте.

Зачинете со сол и бибер по вкус. Одозгора на салата ставете ги варените јајца исечени во форма по желба и наросете со магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!