Салата од ротквица и млад кромид: Совршено оди со скара!

Вреди да се проба:

Еве ја наједноставната салата – гарнир, која можете да ја подготвите од овој зеленчук, и совршено се вклопува со мешавини на скара. Салата што ќе ја подготвите екстра брзо, но ќе биде вкусна како да сте и посветиле часови од вашето време.

Состојки:

  • 1 сноп ротквици
  • 1 сноп млад кромид
  • 5 лажици павлака
  • 1/3 лажиче сол

Подготовка:

Исчистете ги ротквиците, исечете го горниот дел, измијте ги добро. Исечете ги на половина (можеби една четвртина ако се големи), а потоа исечете ги на што е можно потенки парчиња.

- Advertisement -

На младиот кромид, исечете го горниот дел од лисјата, до некој здрав и убав зелен дел. Исечете на дното, отстранете го првиот слој. Измијте го добро. Исечете го во прстени.

Измешајте кромид и ротквица. Додадете сол. Додадете павлака и измешајте се добро. Прилагодете ја количината павлака ако сметате дека салатата не е доволно сочна. Оставете да се излади и уживајте со парче месо на скара кое најмногу ви се допаѓа!

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!