Салата од печурки и пченка: Многу е едноставна и одлична е како додаток на трпезата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа салата се прави брзо, многу е едноставна и одлична е како додаток на трпезата, одлично оди со секое печење.

Најчесто се подготвува за разни прослави со руска салата и кисели краставички.

Состојки:

  • 600 гр свежи печурки
  • 200 гр слатка пченка
  • 6 лажици масло
  • 1 лажица сув зачин
  • 400 гр кисела павлака
  • 200 гр мајонез
  • една лажичка сув зачин
  • една лажичка сушен лист од магдонос

Подготовка:

Шампињоните исечкајте ги на листови, додадете масло и зачин и ставете на оган. Шампињоните ќе испуштат вода штом ќе се загреат, па нема потреба да додавате вода. Варете ги додека не испари целата вода и малку се запржат на масло. Сето тоа трае околу 10-15 минути.

- Advertisement -

Во меѓувреме во друг сад ставете ја пченката да се свари. Оставете ги шампињоните да се изладат, почекајте да се свари пченката и поминете низ ладна вода, па оставете да се излади и исцедете.

Во меѓувреме измешајте ги павлаката, мајонезот, сувите зачини и магдоносот. Во пченката додадете печурки и мајонез и се соединете со лажица. Оставете да се излади во фрижидер, а потоа послужете но пред послужување оставете ја салатата да отстои на собна температура околу 10 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!