САЛАТА ОД ГЛУВАРЧЕ: Евтина и готова за 5 минути, а одлична за чистење на организмот и зајакнување на имунитетот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салатата од глуварче е идеална за подигање на енергија во пролетните денови.

Салатата од глуварче е вистински пролетен благодет, кој секој треба да го има на својата трпеза. Ќе го зајакне уморниот организам, ќе го зајакне телото и ќе го заштити од бројни болести. Листот од ова растение е високо ценет како здрава и заживувачка храна уште од античко време. Сè уште е популарен и денес, особено во француската кујна, каде што го зазема заслуженото место. Кај нас таа полека се враќа на трпезите иако била присутна пред неколку векови.

Пред да ја подготвите салатата, внимавајте каде се собираат листовите. Доколку сте во можност, најдобро е да ги соберете на еколошки чисти места, доста далеку од патиштата.

Состојки:

  • 3 грста млади листови од глуварче
  • 1 стебленце млад лук
  • 3-4 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон или јаболков оцет
  • сол, бибер
  • 2 варени јајца
  • 1 варен компир

Подготовка:

- Advertisement -

Кога ќе ги соберете листовите, натопете ги во вода и оставете ги да отстојат преку ноќ. Така ќе бидат помалку горчливи, што на многумина им е единствената жалба.

Пред подготовка, измијте ги собраните листови уште еднаш под силен млаз вода и исечете ги или искинете ги листовите глуварче во соодветен сад. Младиот лук исечкајте го, посолете и побиберете по вкус, додадете сок од лимон или јаболков оцет и на крај маслиново масло, а доколку немате маслиново, можете да користите и сончогледово масло.

Лесно измешајте ја салатата да се соединат сите состојки и оставете ја да отстои малку. Над тоа додадете компири и јајца исечени на четвртинки и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!