РУЧЕК ОД РЕРНА: Јадење полно со вкусови и ароми, кое ќе исчезне од масата за тој час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ручек од рерна кој лесно се прави, е вкусен и мириса прекрасно. Компирите, месото и зеленчукот добро се вклопуваат со сирење и заедно даваат одличен вкус.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 280 гр мелено месо
 • 2 поголеми компири
 • 1 чаша замрзнат зеленчук (може да биде свеж)
 • 2 јајца
 • 4 лажици кисела павлака
 • 150 гр сирење
 • сол по вкус, бибер и лук во прав
 • малку масло
 • 6 парчиња сланина
 • Малку свеж домат
 • малку магдонос

Подготовка:

Запржете го малку кромидот на маслото па потоа ставете го и меленото месото. Заедно пропржете ги додека месото убаво не се запржи и стане сиво. Потоа во месото додадете го и замрзнатиот зеленчук.

- Advertisement -

Компирите излупете ги и насечкајте ги на кругчиња па наредете ги во плех подмачкан со масло. Смесата која ја запрживте претходно ставете ја врз компирите, и посолете со зачини по желба. Потоа наредете ги парчињата сланина и врз нив насечен домат на кругчиња.

Печете на 200 С околу 20-25 минути. Потоа извадете го од рерна. Изматете на страна две јајца, сирење, павлака и со оваа смеса полијте го јадењето кое го извадивте од рерна. Печете уште 10 минути. Нема да ви треба многу време за да го подготвите овој ручек и ќе уживате во вкусот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!