Ручек за 15 минути: Шпагети со пармезан

Вреди да се проба:

Еве еден прекрасен предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

  • 400 г шпагети
  • Магдонос
  • 2 лажици буковец
  • 6 лажици маслиново масло
  • Сол
  • Пармезан

Начин на подготовка:

Исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето. Додека се варат тестенините, во длабок сад загрејте маслиново масло. Додајте лук, буковец и пропржете.

- Advertisement -

Откако лукот ќе се карамелизира, а шпагететите ќе се сварат, земете една шолја вода и додајте ја во тавата со лук и промешајте.

Исцедете ги шпагетите и вратете ги во тавче. Исечкајте магдонос и пармезан, промешајте и послужете.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!