РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Јунешко на Маџарски начин!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нашиот предлог денес е сочно говедско месо во интересен сос.

Состојки:

 • 700 гр говедско месо
 • 100 гр сува сланина
 • 1/2 кг црвен кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • 2 лажици мелена црвена слатка пиперка
 • 1/2 лажица мелена црвена лута пиперка
 • малку чили
 • 1 лажичка шеќер
 • кора од лимон
 • 1/2 зелена пиперка ситно сечкана
 • 1-2 домати или домати од конзерва
 • 2 дцл бело вино
 • 1 коцка за супа говедска
 • малку сув зачин
 • малку путер и маслиново масло
 • бибер и сол
 • магдонос и лист целер
 • Ловоров лист

Подготовка:

Говедските шницли се чукаат со чекан, се посолуваат и се пржат на путер околу 5 минути од секоја страна. Испржете ја и ситно сечканата сланина. На страна се ставаат шницлите и сланината и на постоечката маснотија се додава 1 лажица маслиново масло, ситно сечканиот кромид и шеќерот и се остава да се динста.

- Advertisement -

Месото вратете го во садот за печење, додадете го исецканиот лук и 2 лажици црвена мелена слатка пиперка. Промешајте и динстајте кратко. Потоа додадете зелени пиперки исечкани на коцки, 2 лажици доматен концентрат, свежи сечкани домати или домати од конзерва, 2-3 дцл говедска супа претходно подготвена од коцки супа и ловоров лист, сув зачин и сите други состојки наведени погоре. По потреба додајте малку вода бидејќи водата врие за време на готвењето.

Кога смесата речиси ќе зоврие, намалете ја топлината и варете покриено додека месото целосно не омекне (околу 1 час и 30 минути). Повремено мешајте, по потреба додајте сол. Пред сервирање посипете го со сечканите листови од магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!