РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Телешки шницли во зачинет сос од лимон!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Телешкото месо е едно од најубавите и најквалитетните месо што може да се најде кај нас.

Начинот на подготовка на телешкото треба да одговара на самото месо, што значи лесно и рафинирано.

Состојки:

 • 150 гр ориз
 • 1 црвен кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 зелена тиквичка
 • 1 лажица путер
 • сол
 • свежо мелен бибер
 • 800 гр телешко (средно масно)
 • 1 лимон
 • 2 лажици сончогледово масло
 • 1 лажица путер

Подготовка:

- Advertisement -

Излупете го лимонот со нож за компири, исечете го на мали резниња и сварете го во малку вода за да се отстрани горчината и да се остави вкусот.

Телешкото месо се сече на шницли, се зачинува со сол и бибер и се пржи во тавче, се додава кората од лимон, се динста, се покрива со вода и се динста додека месото не е готово. На крај додадете една лажица путер и послужете со ориз.

Тиквичката се лупи и се сече на долги ленти, па се пржи на путер со неколку капки маслиново масло, се зачинува со сол и бибер и се прелива оризот.

Кромидот и лукот се сечкаат ситно и се пржат на малку маслиново масло, се додава оризот, се динста неколку минути и се додава средишниот дел од тиквичката исечкана на ситни коцки. Се динста и се покрива со вода, па се вари, мешајќи, околу 20 минути на тивок оган. На крај додадете го путерот и послужете со шницлите.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!