РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Телешки шницли во зачинет сос од лимон!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Телешкото месо е едно од најубавите и најквалитетните месо што може да се најде кај нас.

Начинот на подготовка на телешкото треба да одговара на самото месо, што значи лесно и рафинирано.

Состојки:

 • 150 гр ориз
 • 1 црвен кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 зелена тиквичка
 • 1 лажица путер
 • сол
 • свежо мелен бибер
 • 800 гр телешко
 • 1 лимон
 • 2 лажици сончогледово масло
 • 1 лажица путер

Подготовка:

Излупете го лимонот со нож за компири, исечете го на мали кругчиња и сварете го во малку вода за да се отстрани горчината и да се остави вкусот.

- Advertisement -

Кромидот и лукот се сечкаат ситно и се пржат на малку маслиново масло, се додава оризот, се динста неколку минути и се додава средишниот дел од тиквичката исечкана на ситни коцки. Се додава малку вода за да се динста малку додека да омекне оризот како рижото. На крајот додадете му една лажица путер за да стане кремасто.

Месото се сече на шницли, се зачинува со сол и бибер и се пржи во тавче, се додава кората од лимон, се покрива со капак и се динста додека месото не е готово. На крај додадете една лажица путер и послужете со оризот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!