РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Пилешко со сирење и спанаќ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Поради ароматичните адитиви како спанаќот и пармезанот, вака подготвеното пилешко ќе биде сосема поинакво од сите што досега сте ги пробале …

Состојки:

 • 2 стека
 • 150 гр спанаќ
 • сирење моцарела
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 5 лажици пармезан
 • 2 шолји презла
 • 60 гр путер
 • маслиново масло
 • сол и бибер
 • босилек
 • 1 излупен домат или сос од домат

Подготовка:

Пржете го кромидот во малку маслиново масло. Кога ќе омекне, додадете лук и спанаќ и динстајте додека спанаќот не омекне, околу три до пет минути. Зачинете со сол и бибер. Се лади, па се додава сечканата моцарела и пармезанот.

- Advertisement -

Пилешкото исечкајте го на еднакви шницли, па врз секоја ставете дел од смесата и виткајте ги во ролат. Ако сакате да бидете сигурни дека полнењето нема да истече, користете чепкалки за заби.

Во помал сад ставете ја презлата и во неа виткајте го пилешкото. Се редат на огноотпорен сад, па врз секој ролат се додава по едно парче путер.

Направете сос од домати, измешајте излупен домат, две лажици маслиново масло, едно чешне лук, босилек, сол и бибер. Ставете го на дното на тавата, а потоа потопете го пилешкото во сосот. Посипете го остатокот од сирењето моцарела и печете додека не порумени, околу половина час на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!