Ручек за денес: Пилешко со печурки и кашкавал!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Претходната вечер го печете пилешкото, ги пржите печурките, а кога ќе стигнете дома само го преливате со кисела павлака и го преливате со кашкавал и го печете во рерна.

Може да ви го направат другите членови на домаќинството. Еден брз и многу вкусен ручек.

Состојки:

  • 500 гр пилешко месо – потенки шницли
  • 500 гр шампињони – листови
  • 120-150 мл кисела павлака или крем за готвење
  • 250-300 рендан кашкавал
  • 1 лажица путер и неколку лажици масло

Подготовка:

- Advertisement -

Белото месо исечкајте го на шницли. Посолете и пржете на путер и масло. Наредете ги шницлите во огноотпорен сад димензии 20х20см. Ставете ги печурките на маснотијата во која се пржеше пилешкото. Покријте ги и оставете ги така додека не пуштат вода, па тргнете го капакот и пржете додека не испари водата.

Додадете сол и бибер на крајот бидејќи во спротивно ќе испушти многу вода. Истурете ги печурките во цедалка и отстранете ги вишокот маснотии и преостанатата течност. Покријте го пилешкото со шампињони, па премачкајте ги со крем за готвење.

Одозгора посипете рендан кашкавал. Убаво покријте го садот со алуминиумска фолија и печете во рерна на 200 степени околу 25 минути, а потоа извадете ја фолијата и печете додека кашкавалот не порумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!