РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Пилешко со зеленчук, посипано со сирење – оброк за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве решение доколку немате идеја што да готвите и не сакате да губите време во кујната.

Комбинацијата од бело месо и зеленчук е нешто што никогаш не треба да го пропуштите. Вкусот ќе ве воодушеви, а кога ќе видите колку лесно се прави, ќе го вклучите во вашето редовно мени.

Состојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 20 мл масло
  • 1 пиперка
  • 100 гр печурки
  • 5 јајца
  • 150 мл крем за готвење
  • 150 гр тврдо сирење
  • 1 домат
  • сил и бибер, црвен пипер

Подготовка:

- Advertisement -

Месото исечкајте го на коцки, посолете, забиберете и посипете со пиперка, а потоа истурете го маслото и убаво измешајте. Истурете ги јајцата во сад, посолете и побиберете, па изматете ги.

Додадете го кремот за готвење и соединете. Истурете го целото месо и измешајте, па додајте ги сечканите печурки и пиперката. Сè убаво измешајте, па истурете во огноотпорен сад кој претходно сте го подмачкале со масло.

Одозгора посипете рендано сирење и ставете ги доматите кои претходно сте ги исечкале на прстени. Печете околу половина час на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!