РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Пилешко во сос од печурки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Наш предлог за денешниот ручек.

Состојки:

  • пилешко батаци со карабатак
  • 400 гр свежи печурки
  • 2 рамни лажици брашно + за сос
  • 1 лажичка сув зачин
  • сол и бибер
  • сушен лист од магдонос

Подготовка:

Одделете ги батаците, отстранете го вишокот маснотии од и секое парче раскостете го. Додадете сол и бибер од двете страни. Потоа секое парче извалкајте го во брашно и ставете го на мал плех.

Загрејте го маслото во тавата, количината на масло варира во зависност од големината на тавата. Во основа, треба да имате масла од 5 мм. Изберете ја најдлабоката тава што ја имате, инаку ќе треба да префрлите се во поголемо тенџере кога ќе дојде сосот. Маслото не треба да се загрева на највисока топлина, нешто помеѓу средна и висока.

- Advertisement -

Ставете ги батаците во врело масло и оставете ги да се пржат неколку минути од едната страна, свртете ги и пржете од другата страна. Тргнете ги во посебна чинија. Внимавајте брашното што паѓа од батаците да не поцрни, да остане во светло кафена боја.

Кога месото е речиси испржено, додадете ги исечените шампињони во маслото. Додадете половина чаша вода и оставете да се свари. Посебно изматете го брашното со 100 мл вода, изматете го без грутчиња, а потоа додадете 500 мл вода и зачини (сув зачин, сол, бибер, лист магдонос, малку кари, куркума, што и да ви се допаѓа).

Оваа смеса прелијте ја врз шампињоните само кога ќе испари вишокот вода од шампињоните. Промешајте, намалете ја топлината, сокот треба да се згуснува малку.

Тргнете ја тавата од оган и вратете ги батаците, наредете ги. Пропорционално намалете ја количината на сос или едноставно оставете повеќе. Варете ги батаците на тивок оган околу 30 минути. Оставете ја топлината и сосот да се пробијат насекаде.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!