РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Пилешка чорба, вкус кој освојува, ручек за цело семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пилешката чорба е едно од омилените јадења а се прави многу лесно.

Оригиналниот рецепт, како што велат искусните домаќинки, наследен од нашите баби, се прави со батаци и карабатаци, а модерните готвачи за ова често користат пилешко бело месо за чорба.

Состојки:

 • 3 батаци со карабатак
 • 5 поголеми компири
 • 1 кромид
 • 2 моркови
 • Магдонос
 • 1 парче целер
 • 4 чешниња лук
 • 150 мл пире од домати
 • 2 ловорови листови
 • малку масло
 • 1 литар вода
 • Сол, бибер
 • Црвен пипер

Подготовка:

- Advertisement -

Излупете го и исечете го на парчиња кромидот и целерот исечкајте го на коцки, морковите на прстени, а компирите на четвртини или шестини. Одделете ги батаците и карабатаците ако сте ги купиле заедно и посолете.

Умерено загрејте го маслото и додадете го кромидот, кратко продинстајте ги, додадете ги морковот, сечканиот магдонос, целерот, месото и компирот, па истурете во водата да кисне. Гответе на средна топлина, повремено мешајќи.

Додека јадењето се готви, задолжително покријте го но да остане малку отворено.
По 35 минути додадете ги пасираните домати, мелената пиперка, ситно сечканиот лук, ловоровиот лист и зачините.

Гответе уште 10 минути, а потоа исклучете го огнот, одозгора додадете сечкан магдонос и оставете уште 5 минути на загреаната рингла.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!