РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Неодоливо вкусна варена зелка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе имате феноменален ручек кој ќе го спои целото семејство со својот вкус.

Зелката е ризница на бројни витамини, кои носат бројни придобивки за нашето здравје. Овој зимски деликатес може да се подготви на многу начини, но секако е незаменлив дел од трпезата во секој дом. Значи, одличен вкус е загарантиран, затоа обидете се да го направите според нашите упатства.

Состојки:

 • 800 гр свежа зелка
 • 800 гр говедско месо
 • 100 гр црвен кромид
 • 100 гр пиперка
 • 200 гр компири
 • 200 гр домати
 • еден грст магдонос
 • 40 гр сол
 • неолку зрна бибер
 • 2 ловорови листови
 • чаша бело вино
 • две или три лажици масло

Подготовка:

Исечете главица свежа зелка на осум парчиња. Исечете го говедското месо на големи коцки и ставете го во соодветно тенџере. Врз месото ставете ја зелката, црвен кромид исечен на коцки, 2 големи пиперки исечкани на коцки, 4 компири исечени на помали парчиња, 2 домати.

- Advertisement -

Крупно исечкајте еден грст магдонос и додадете сол, бибер, ловоров лист, бело вино и малку масло. Додадете вода за да ги покрие состојките и варете на тивок оган околу два часа. После тоа јадењето е готово и спремно да се послужи.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!