РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите.

Состојки:

Мешавина за ќофтиња:

 • 500-700 грама мелено месо
 • 1 кромид
 • 2 јајца
 • 3 лажици презла
 • Сол, суви зачини, бибер, магдонос, лук, зачинет црвен пипер.
- Advertisement -

Основа за монашката чорба:

 • 2 глави кромид
 • 1 морков
 • 1 пашканат
 • 1 пиперка
 • 2 домати
 • 1/4 зелка
 • 300 гр. леќа
 • 250-300 мл. сос од домати
 • Сол, суви зачини, бибер, ловор, масло
 • Масло за посипување и 2 лажици брашно и 1 лажица зачинета црвена пиперка.

Подготовка:

Најпрво направете ќофтиња (ако не постите) од месо, кромид, лук, јајца, зачини и презла. Пропржете ги ќофтињата и оставете ги на страна.

Направете ја основата за чорбата така што ќе ги пржите кромидот, морковот и црвената пиперка. Доматот исечкајте го на мали парчиња, а потоа исецкајте ја зелката на парчиња. Додадете ги сечканите домати и зелката, па сосот од домати и оставете се да врие 10 минути. Додадете ги зачините.

Во огноотпорен сад ставете ја измиената леќа, па пржениот зеленчук и се прелијте со вода за да се засити смесата. Ставете во рерна да се пече на 200 Целзиусови степени.

Извадете ја чорбата од рерна по еден час, а потоа запржете ја со брашно и црвена пиперка. Доколку сакате мрсна варијанта на ова јадење, додадете ги ќофтињата во манџата и повторно ставете ја во рерна да се испече убаво околу 10 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!