РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Евтина чорба од колбас со неодолив вкус по рецепт на познат готвач!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во продолжение дознајте како ефтино и лесно да направите вкусна чорба од колбас!

За една од омилените класици на сите маси ви го пренесуваме рецептот на познатиот готвач Роман Паулус, чија вештина и умешност е наградена со Мишелин ѕвезда. Оваа брза верзија на чорба од колбаси со компири не е воопшто комплицирана за правење, а ќе уживате во вкусен оброк кој воопшто не чини многу.

Потребни состојки:

 • 300 гр кромид
 • 500 гр колбас
 • 3 супени лажици масло
 • 4 чешниња лук
 • 100 гр домати
 • 2 лажици слатка пиперка
 • 1 литар пилешка супа
 • 300 гр компири
 • чили по вкус
 • 1 лажичка мелен ким
 • 150 мл вода
 • 2 лажици брашно

Подготовка:

Кромидот исечкајте го и пропржете го на масло, па додадете го колбасот кој претходно е излупен од лушпата и ситно исецкан, па пропржете уште 5 минути.

- Advertisement -

Потоа додадете сечкан лук и пржете уште 5 минути. Потоа додадете го доматниот сос и измешајте. По 2 минути додадете слатка пиперка и мелен ким и промешајте.

Внимавајте да не изгори слатката пиперка. По 2 минути, истурете ја супата и сецканите компири. Покријте и варете 10 минути. Потоа во сад измешајте ги водата и брашното, па истурете ги во останатите состојки кои се варат. Додадете сол, бибер и измешајте. Гответе уште 10 минути и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!