Ручек за вистински гурмани: Свински бут во разнобоен зеленчук!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Гурманско јадење кое ќе ве остави без зботрови.

Состојки:

 • 1 димен свински бут
 • 3-4 компири
 • 2 моркови
 • 3-4 чешниња лук
 • 2 кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 1 брокула
 • 100 гр слатка пченка
 • малку бело вино
 • малку вода
 • 100 гр путер
 • сол, мешавина од зачини
 • бибер, ловоров лист
 • малку соја сос

Подготовка:

Бидејќи свинскиот бут е димен, не е потребно повеќе од еден час да се пече во рерна. Земете подлабоко огноотпорно плехче, премачкајте го бутот со зачини по вкус, сол, бибер. Во сад измешајте бело вино, вода, соја сос, путер.

Истурете се врз свинскиот бут. Додадете ловоров лист и покријте го со капак или фолија. Печете околу 30 минути.Додека бутот е во рерна, подгответе свеж зеленчук, исечете го кромидот на големи парчиња, црвена пиперка, жолта пиперка, брокула, лук, морков, пченка.

- Advertisement -

Додадете сол, бибер и добро промешајте. Извадете го бутот, а потоа наредете го зеленчукот наоколу и вратете се во рерна уште половина час. Не треба да се покрива за да испари вишокот течност и бутот да добие убава кора.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!