РУЧЕК БЕЗ МЕСО: Брз и кремаст!

Вреди да се проба:

Ако сакате месо, овој ручек може да биде додаток на печено или пржено месо!

Состојки:

  • Половина килограм компири
  • 1 кромид, исечен на прстени
  • 2 чешниња лук, ситно сецкани.
  • Сирење
  • 1 тиквичка
  • 1 павлака
  • 250 мл млеко
  • малку брашно
  • сол, бибер, сув зачин и мајчина душица.

Подготовка:

Подмачкајте ја тавата со масло или, потоа наредете ги компирите исечени на нееднакви парчиња, тиквички и кромид. Посипете со мајчина душица.

- Advertisement -

Во посебен сад, измешајте брашно, лук, млеко, кисела павлака, зачини. Истурете врз сложениот зеленчук и ставете го во рерна да се пече околу половина час на 200 степени Целзиусови. Посипете со сирење и сервирајте.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!