РУСКA МУСАКА ОД ТАВА: Се прави лесно и брзо,и се додаваат 2 состојки за подобар вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Наместо да се пече во рерна, сега направете мусака од тавата.

Мусаката се прави едноставно, само пропржете го меленото месо, па наредете го заедно со компирите во тавата. Посипете ги со млеко и јајца и печете во рерна.

Русите додаваат уште неколку состојки за да го подобрат неговиот вкус, како пиперка, но и сирење и домати. Ако сакате домати или пиперки, можете да исфрлите. И наместо да се печат во рерна, тие ја пржат мусаката во тава. Пробајте го овој начин на подготовка, веруваме дека ќе ви се допадне.

Состојки:

  • 600 гр мелено месо
  • 800 гр компири
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1/2 пиперка
  • 1 домат
  • 150 гр сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Компирите се сечат на тенки прстени и се пржат на масло. Во друга тава загрејте го маслото и пропржете ги исечканите кромид и лук, како и пиперката. Додадете сол и бибер.

Додадете мелено месо, пржете уште 5 минути. Покријте ја тавата со капак и оставете го меленото месо и зеленчукот да се динстаат 10 минути. Извадете го месото и во истата тава загрејте уште малку масло. На дното на тавата ставете половина од компирите.

Ставете го месото, а потоа наредете ги парчињата сирење и завршете со преостанатите компири, убаво наредете го да го покрие садот. Врз компирите наредете парчиња домати. На крај посипете со рендано сирење. Покријте ја тавата со капак и оставете на тивок оган уште 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!