РУСКИ ПОГАЧКИ кои се направени од само 4 состојки за само неколку минути!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Некогаш е само прашање да се најде вистинскиот рецепт, а не задолжително да стоите предолго до рерната и да експериментирате.

Кога се во прашање палачинките и сите нивни варијанти во земјите ширум светот, би можеле да кажеме дека ова е омилен избор. Можеби е најзабавно да се заобиколат традиционалните рецепти и да се пробаат некои од идеите од светските кујни.

Овие руски задоволства кои се нешто помеѓу колачи и палачинки се нарекуваат чизкејк. Нивната главна состојка е свежото сирење кое се меша со јајце, брашно и шеќер и се пече како крофна.

Состојки:

  • 300 гр свежо сирење
  • 1 јајце
  • 3 лажици брашно
  • 1 лажица шеќер

Подготовка:

- Advertisement -

Сите состојки измешајте ги и добро изгмечете ги со вилушка (можете да ги ставите и во блендер за поедначена смеса), обликувајте топчиња и по желба завиткајте ги во уште малку брашно и пржете ги на масло додека не добијат златна боја од двете страни.

Може да се послужат со бројни додатоци, од посипување со шеќер во прав, преку џем, чоколадо, овошје до солена карамела, слатка павлака и шеќер…

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!