РОЛОВАНО ПИЛЕШКО СО СЛАНИНА: Бело месо полнето со шунка и сирење – гурмански ручек за десет!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме вистински гурмански рецепт за роловано пилешко со сланина.

Ако вашето пилешко често излегува дека е суво и не знаете како да го подготвите за сочно, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас.

- Advertisement -

Роловано пилешко се подготвува насекаде низ светот, печено или варено, се полнат со разни филови, се полнат поголеми или помали парчиња месо, а најдобро од се, може да го подготват и почетниците во кујната.  Ова е вкусен и обилен ручек кој секој ќе го сака.

Состојки:

  • 500 гр пилешко месо
  • 150 гр кисела павлака
  • 200 гр шунка
  • 100 гр кулен
  • 150 гр сирење
  • 200 гр панцета
  • сол, бибер

Подготовка:

Пилешкото исечкајте го на тенки шницли, а потоа исчукајте го со чекан за месо. Листовите сланина наредете ги хоризонтално на алуминиумската фолија, а потоа спуштете го месото и зачинете се по вкус.

Пилешкото премачкајте го со павлака, па наредете ја шунката, куленот и посипете со рендано сирење. Виткајте го месото со фолијата, па со фолијата ставете го во огноотпорна тава и во рерна на 200 степени околу 45 минути.

Кон крајот извадете ја фолијата, па оставете го пилешкото уште пет минути да се испече и да се зарумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!