Ролована турска баклава: Малку поинаков рецепт!

Вреди да се проба:

Направете ја познатата баклава на малку поинаков начин. Сладок десерт за целото семејство. Вкусот е единствен и нема да зажалите.

Состојки:

  • 500 гр готови кори за пита
  • 250 гр путер (за прскање и подмачкување на тавата)
  • 300 гр ореви
  • 300 гр лешници

Шербет:

- Advertisement -
  • 1 кг шеќер
  • 1100 мл вода
  • 20 гр ванилин шеќер
  • 50 гр мед
  • лимон

Подготовка:

Подмачкајте ја тавата со путер и загрејте ја рерната на 200 степени Ц. Измелете ги ситно оревите и лешниците.

Ставете една кора на работната маса, посипете ја насекаде со стопен путер, а потоа со малку мешавина од ореви и лешници. Користете сукало, свртете ја кората во форма на ролна односно прикачете ја на сукалото и завиткајте а потоа стуткајте ја со прстите и внимателно извлечете ја и ставете ја баклавата во плехот за печење.

Повторете го процесот додека не се потроши целиот материјал. Печете во загреана рерна околу 30-40 минути, додека убаво зарумени.

Шербетот спремајте го така што во водата која ви е спремена истурете шеќер, ванилин шеќер и мед. Ова гответе го околу 10- 15 мин откако ќе зоврие.

Потоа истурете топол прелив врз врелата баклава . Оставете ја баклавата добро да го апсорбира шербетот пред да ја сервирате.Кон крајот, додајте исечен лимон на прстени кој ќе го распоредите одозгора врз баклавата.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!