Ролат ЉУБОВ: Најубавиот десерт што ќе го пробате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кокос и јагоди – има ли некој што не ги сака? Доколку сте љубители на кокос и јагода, ова е комбинацијата за вас!

Состојки:

Кора:

 • 5 јајца
 • 3 лажици топла вода
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 50 гр густин
 • 2 лажички сода бикарбона
 • малку сол
 • 100 гр кокос и 20 гр за попрскување

Состојки за полнење:

 • 250 гр џем од јагоди
 • 200 гр крем сирење
 • Павлака за шлаг 200 мл
 • 100 гр шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 250 гр свежи јагоди (исечени на коцки)

Подготовка:

- Advertisement -

Одделете ги белките од жолчките. Изматете ги белките од јајца во тврда смеса. Изматете ги жолчките со топла вода и шеќер додека не станат лесно кремасти. Измешајте го брашното со густинот, сода бикарбона, сол и 100 гр сув кокос во еден сад и постепено додавајте, со миксер, смесата од жолчка.

Промешајте ги белките со шпатула. Ставете хартија за печење на голем плех и истурете ја смесата во неа. Печете 10-15 минути.

Додека се пече кората, подгответе влажна крпа попрскана со 20 гр кокос. Поставете го врвот на кората на крпа, отстранете ја хартијата за печење и превртете ја. Филот го ставаме само кога кората ќе се олади.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете го шлагот во цврст крем. Додадете крем сирење, шеќер и екстракт од ванила и мешајте додека сe не се соедини убаво. Расукајте ја изладената кора. Премачкајте ја со џем од јагоди. Ставете го филот со шпатула, оставете малку крем за врвот на тортата.

Ставете исечени јагоди на целата должина на кората. Замотајте ја. Одозгора ставете уште малку фил. Украсете по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!