РОЛАТ СО СПАНАЌ, КРЕМ СИРЕЊЕ И ШУНКА: Ефтино мезе, а на сите им се допаѓа – не ви треба повеќе од половина час за подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

На прославите сите прво земаат кифлички и солени колачи, па направете го овој со спанаќ и крем сирење.

Се чини дека подготовката е комплицирана, а не е. Само треба да измешате спанаќ, јајца и сирење. Истурете ја во тавче и печете, па премачкајте со крем сирење и наредете ја шунката. Од оваа количина ќе добиете 2 ролати, а може да послужите и солена торта, како и слатки печурки од варени јајца и домати.

Состојки:

  • 900 гр замрзнат спанаќ
  • 6 јајца
  • 500 гр рендано сирење
  • 350 гр крем сирење
  • 400 гр шунка сечена на листови

Подготовка:

Одмрзнете го спанаќот и измешајте со јајцата. Добро соединете. Истурете во плех обложен со хартија за печење. Посипете со рендано сирење и печете на 180 ° C околу 20 минути.

- Advertisement -

Готовата кора се премачкува со крем сирење и се сече на половина. Префрлете ги во алуминиумска фолија и ставете одозгора шунка. Замотајте. Над алуминиумската фолија ставете ја проѕирната фолија и оставете ја во фрижидер најмалку 8 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!