Ролат од банана подготвен за 10 минути: Невидено вкусно и кремасто слатко уживање!

Вреди да се проба:

Лесен и ефтин десерт. Не се потребни многу состојки а крајниот резултат ќе ве воодушеви.

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
  • 250 гр мелени бисквити
  • 5 лажици крем од чоколадо или лешник
  • Половина банана
  • 100 мл млеко
  • 5 лажици стопен путер или маргарин (тоа е околу 50 гр)

Полнење:

  • 1 кесичка шлаг или 80 гр
  • 100 мл ладно млеко
  • Една и пол банана
  • неколку лажици крем од чоколадо за премачкување

Подготовка:

Во мелените бисквити додадете стопен путер, крем од чоколадо / лешник и млеко и замесете смеса што може лесно да се обликува. Доколку е потребно, можете да ја намалите или зголемите количината на млеко.

Пренесете ја смесата на работната површина на која сте поставиле леплива фолија, а потоа разредете ја смесата со сукало.

Изматете го шлагот со млекото и премачкајте го преку смесата за бисквити. Ставете банани во еден агол, и со помош на лепливата фолија, завиткајте го ролатот. Ставете го во фрижидер да се стегне и кога ќе го извадите украсете го со неколку лажици крем одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!