Ролат МАЧКИНИ ОЧИ: Десерт кој освојува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Десерт кој освојува!

Состојки:

Кора:

 • 5 јајца
 • 1 чаша (2 дл) шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици какао
 • половина прашок за пециво
 • 1 лажица вода
 • 1 лажица масло

Фил:

 • 3 јајца
 • 1 чаша (2дл) кристален шеќер
 • 100 гр чоколадо Милка
 • 20 гр путер
 • 4 банани

Подготовка:

- Advertisement -

Поставете голем плех со големина на рерна со хартија за печење и вклучете ја рерната на 180 степени Целзиусови. Измешајте ги состојките, жолчка од јајце, вода, шеќер и ванилин шеќер додавајќи масло, прашок за пециво, чоколадо и белки.

Истурете го тестото во плехот за печење и печете 15-20 минути на 180 степени. Кога ќе се испече, пренесете заедно со хартијата на влажна крпа, превртете од обратната страна и оставете да се излади.

За филот, изматете ги јајцата и шеќерот на пареа, а кога ќе почне да се згуснува, додадете ги коцките чоколадо Милка, измешајте додека чоколадото не се стопи целосно (вкупно околу 15-20 минути) и потоа извадете го да се излади. Како што се лади, кремот ќе се згусне, затоа треба повремено да се меша. Во изладениот крем додадете изматен путер (или маргарин).

Сега ставете ја кората на работна површина и премачкајте ја со филот, ставете ги бананите на две страни и превртете го секој крај од тестото кон средината. Свртете го ролатот така што делот кај што се спојува е на дното и премачкајте го со остатокот од кремот.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!