РИМЈАНКА со 5 слоја: Крем-торта за паметење! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не трае долго и ги воодушевува сите што ќе го пробаат овој колач.

Состојки:

Кора:

 • 5 белки
 • малку сол
 • 7 лажици шеќер
 • половина лажица какао во прав
 • 7 лажици мелени ореви или лешници
 • 5 еднакви лажици брашно

Фил:

 • 700 мл млеко
 • 5 жолчки
 • 5 лажици шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • 200 гр маргарин
 • 50 гр шеќер во прав
 • 100 гр крем ванила
 • 120 мл млеко
 • 150 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 7 лажици мелени или сецкани ореви или лешници
Подготовка:
- Advertisement -

Постепено изматете ги белките, додавајќи шеќер и сол, потоа додадете ги останатите состојки и убаво соединете, а потоа смесата префрлете ја во плех со големина од околу 23х23 и печете 20 минути на 180 степени.

Одделете околу 50 мл од млекото, а остатокот ставете го да се загрее во шерпата. Изматете ги жолчките и шеќерот, а потоа додадете пудинг во прав и одделете 50 мл млеко. Комбинирајте се убаво за да нема грутки, па гответе во варено млеко. Кога ќе се згусне, тргнете го од шпоретот за да се излади целосно.

Маргаринот изматете го одделно со шеќерот во прав, па додадете го во оладениот крем, кој претходно исто така го измешавте малку со миксер и изматете се убаво да се соедини. Нанесете една третина од кремот над изладената испечена кора.

Поделете го остатокот од филот на два дела. Во едниот дел ставете 150 гр чоколадо што сте го стопиле со три лажици масло или малку слатка павлака, и премачкајте го преку жолтиот фил.

Шлагот изматете го со 120 мл млеко, па додадете половина на преостанатиот жолт крем и додадете ореви или лешници и сецкано млечно чоколадо. Се става преку чоколадниот слој. Завршете го горниот дел со преостанатиот шлаг и украсете по желба.

Ставете во фрижидер, по можност преку ноќ и уживајте во совршеното кремасто задоволство!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!