Рижото со полнети пиперки: Ручек за десетка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте нешто различно! Подгответе еден поинаков ручек и изненадете ги најблиските.

Состојки:

 • 1 чаша ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 200 мл. сок од домати
 • сол по вкус
 • суви билни зачини по вкус
 • масло по потреба
 • 1 лимон

За полнење:

 • 8 пиперки
 • 2 јајца
 • 1 лажица сусам
 • 500 гр. фета сирење
 • масло по потреба
 • магдонос по вкус

Начин на подготовка:

На врело масло пропржете сечкан кромид и ситно изрендан морков. Потоа додадете го измиениот ориз, промешајте и кратко пропржете.

- Advertisement -

Истурете го сокот од домати и чаша вода, зачинете по вкус, па варете, повремено мешајќи.

Кога речиси целата течност ќе испари, тргнете ја тавата од оган, поклопете и оставете оризот да продолжи да нарасне.

Целите пиперки пропржете ги на врело масло од сите страни, па кога малку ќе омекнат извадете ги на хартиена крпа.

Лесно напечете го сусамот во тава, па додајте го во изгмеченото сирење. Додадете ги јајцата и сè добро измешајте.

Исечете ги пиперките по должина и секоја наполнете ја со мешавина од сирење, јајца и сусам. Наредете ги полнетите пиперки преку рижото, посипете со сечкан магдонос и послужете веднаш. Намачкајте го лебот од вишокот смеса со сирење, па печете во рерна за вечера.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!