Рижото со печурки, лесна вечера или вкусно гарнирче

Вреди да се проба:

Совршен оброк со ориз, и печурки вргани.

Состојки:

  • 200 гр ориз
  • 150 гр печурки шампињони
  • 100 гр печурки вргани
  • 1 главица кромид
  • 2 лажици масло
  • 1/4 лажиче рузмарин
  • 1 чешне лук
  • 1 дцл бело вино
  • сол по вкус
  • бибер по вкус

Подготовка:

Исечете го ситно кромидот и ставете го на загреано масло додека не стане стаклест. Додадете го оризот и оставете да се пропржи уште неколку минути со постојано мешање. Истурете го белото вино и продолжете да крчкате мешајќи додека не испари виното, а потоа додадете малку вода додека оризот не биде готов.

- Advertisement -

Одделно, на малку масло, испржете ги исечените шампињони и печурки вргани со сецкан рузмарин и ситно сецкан лук. Додадете бибер по вкус, добро измешајте и оставете да изврие целата вода што ја ослободуваат печурките.

Комбинирајте го оризот со подготвените печурки и додавајќи вода, продолжете да го крчкате рижотото додека не заврши оризот. Зачинете го рижото со печурки со сол и бибер по вкус, измешајте добро и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!