Рибја чорба подготвена за 30 минути – Толку едноставна а толку вкусна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа чорба е многу вкусна, евтина и не бара многу вложување во подготовката, а се подготвува за само 30 минути. Доколку сте љубители на чорби, ова е вистинскиот избор за вас.

Состојки:

 • 500 гр. риба лосос (може и крап)
 • 1 главица кромид
 • 1 пашканат
 • 1 корен од першун
 • 1 целер
 • 1 пиперка
 • 1 поголем морков
 • 3 ливчиња ловоров лист
 • 1 лажичка брашно
 • 1 лажичка зачин за рибја чорба
 • сув зачин по потреба
 • црн бибер во зрно
 • 1 лажица црвен пипер
 • маслиново масло по потреба

Подготовка:

Рибата претходно се подготвува, се мие и се става во тенџере да врие околу 10-15 минути и се додаваат две ливчиња ловоров лист. Откако рибата ќе се свари, се вади и се остава да се излади, па се чисти од кожата и коските. Рибата се сече на мали парчиња.

Во длабока тава, на малку масло пропржете го сецканиот кромид и додадете го подготвениот зеленчук исецкан на коцки. Измешајте и динстајте го кратко време.

- Advertisement -

Водата во којашто се вареше рибата се прецедува и се истура во тавата со динстаниот зеленчук. Се остава да се вари и малку да врие околу 15 минути.

Додадете го ловоровиот лист, биберот во зрно и исечената риба. Варете уште 10-15 минути.

Во малку вода растворете ги сите зачини, брашно, мелениот црвен пипер, зачинот за риба, сувиот зачин, мелениот бибер и додадете ги во чорбата.

На крај, додадете го сецканиот лист од целер и першун.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!