Рибја чорба: Ако се прашувавте како се прави, еве го најдобриот рецепт за рибја чорба!

Вреди да се проба:

Доколку не сте пробале до сега, еве го најдобриот рецепт за рибја чорба.

Состојки:

 • 800 гр речна риба
 • 2 моркови
 • 1 грст магдонос
 • 1 корен од целер
 • 1 компир
 • 2 главици кромид
 • 200 мл варени домати или томатело
 • 2 ловорови лисја
 • 3-4 зрна црн пипер
 • 2 лажици масло
 • сол, сув зачин од билки
 • мелен црн пипер
 • 1 лажичка црвен пипер

Подготовка:

Излупете го целиот зеленчук, исечкајте, истурете вода да впие и варете околу 15 минути да омекне зеленчукот, па изблендирајте ја смесата потоа.

- Advertisement -

Така добиената каша ќе ја даде густината на супата. Истурете околу еден литар вода во кашата, додадете варени домати, две лажици масло, зачини, ловоров лист и бибер и оставете да зоврие.

Рибата исчистете ја од коски и отпадоци, убаво измијте ја и потоа додадете ја во чорбата. Гответе околу 30 минути на средна топлина. И вашата чорба е готова.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!