Риба во фолија: Совршен ручек за ПОСНИ денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Освен што се здрави, ваквите оброци се пријатни за непцето и душата, па затоа решивме да ви го понудиме нашиот предлог за ручек деновиве.

Веруваме дека ќе ви се допаднат состојките, но и начинот на подготовка.

Состојки:

 • 450 гр риба (морска риба)
 • 2 чаши зелени пиперки исечени на ленти
 • 360 мл салса (зачинет сос од домати)
 • 1 чаша сецкан кромид
 • 1 чаша црни маслинки без семки
 • 80 мл суво црвено вино
 • 3 чешниња лук
 • 45 мл сок од лимон
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажички оригано
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка сол

Подготовка:

На маслиново масло пржете ги зелените пиперки, кромидот и лукот додека не омекнат.

- Advertisement -

Додадете по редослед: салса, црвено вино, сок од лимон, оригано и ким. Почекајте да зоврие, а потоа намалете ја температурата и динстајте 8 минути. После тоа време тргнете го од оган.

Загрејте грил тавче, а во меѓувреме подгответе ја алуминиумската фолија која ќе ја исечете на 4 ленти долги 30 см. На секое парче фолија ставете од рибата и истурете четвртина од сосот, а потоа завиткајте ја фолијата во пакетче. Постапката повторете ја со останатите 3 парчиња риба.

Секое го ставаме на скара да се пече, за што се потребни околу 30 минути на тивок оган. Кога рибата е готова, послужете ја со парчиња лимон.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!