РЕШЕНИЕ ЗА ИСПУКАНИ КАПИЛАРИ НА НОЗЕ: Неколку совети за подобро здравје!

Вреди да се проба:

Руптурата на капиларите е предизвикана од голем број фактори, од кои најважен е генетскиот. Особено ризични периоди за појава на овој проблем се пубертетот, бременоста и менопаузата.

Рецепт 1: Состојки:

 • камилица
 • невен
 • вода

Овие билки се многу ефикасни во случај на проширени и испукани капилари, и може да се користат во форма на бањи. Измешајте еднакви делови од камилица и невен, а потоа прелијте ги со врела вода и оставете да стои некое време. Користете го ова како бања за нозете. Ако се олади во меѓувреме, можете да додадете повеќе топла вода. Можете исто така да натопите крпа во подготвената бања и да ја ставите како обвивка на проблематичните области.

- Advertisement -

ЈАБОЛКОВИОТ ОЦЕТ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ!

Процентот на киселина во оцет не треба да надминува пет проценти, а терапијата не треба да се нанесува на лицето. Потопете памучна крпа во оцет и избришете ја проблематичната област со неа. Повторете ја постапката неколку пати на ден за три до четири недели. Ова е една од најефикасните природни методи за отстранување на проширени и испукани капилари.

Рецепт 2: Состојки:

 • 100 гр козји сапун
 • 200 мл овчо млеко
 • 15 капки од масло од лаванда

Ставете козји сапун во сад и стопете го на пареа. Додадете овчо млеко и 15 капки есенцијално масло од лаванда. Истурете во стаклена тегла и подмачкајте ги испуканите капилари три пати на ден.

Рецепт 3: Состојки:

 • 200 гр измиена свинска маст
 • 50 гр невен
 • 30 гр ајдучка трева
 • масло од нане

Стопете 200 гр измиена свинска лој, а потоа додадете невен и ајдучка трева. Добро измешајте и додадете неколку капки есенцијално масло од нане. Потоа процедете го и истурете во стаклена тегла. Подмачкајте ги испуканите капилари три пати на ден.

Рецепт 4: Состојки:

 • 100 гр мелен див костен
 • 20 гр кора од даб
 • 30 мл маслиново масло

Истурете 100 гр мелен див костен и 20 гр сечкана кора од даб во 3 дл екстра девствено маслиново масло. Затворете го и оставете го да стои 15 дена (тресете секој ден). Потоа процедете и користете за масажа.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!