Рецепт од 80-тите за најдоброто тесто некогаш: Стои до 7 дена, од него може да направите апсолутно се!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова тесто се нарекува “лудо тесто“, тоа се чува во пластична ќеса, а нараснуува до толку што може да излезе од неа. Ако се случи тоа само преполовете го тестото и префрлете го едниот дел во друга пластична ќеса.

Не е потребно да чекате да нарасне ова лудо тесто, доволно е само да ја отворите вратата на фрижидерот и според вашата моментална инспирација да земете тесто за пица, мекици, кифлички или крофни…

- Advertisement -

Некои домаќинки советуваат дека откако ќе го извадите тестото од фрижидер треба да остане 10 минути на собна температура. Рацете претходно треб да бидат намаслени со масло бидејќи тестото е лепливо. Во текот на месење на тестото работната површина треба да биде набрашнета со брашно.

Состојки:

  • 500 гр. меко брашно
  • 500 гр. остро брашно
  • 400 мл. млеко
  • 1 свеж квасец
  • 1 јогурт
  • 2 јајца
  • 1 прашок за пециво
  • 1-2 лажички сол

*Ако ппланирате од тестото да правите слатки пецива, солта слободно заменете ја со шеќер.

Подготовка:

Во млако млеко додадете го квасецот (раскршен на парчиња) и оставете да се активира.

На работната маса ставете малку брашно помешано со прашок за пециво, а во средина додадете ги останатите состојки и замесете тесто. По потреба додавајте уште брашно или млеко така што тестото да остане меко.

Земете чиста пластична ќеса и добро намаслете ја внатрешноста од ќесата. Ставете го тестото во неа, истиснете го вишокот воздух, заврзете и ставете ја во фрижидер.

Тестото може да го чувате до седум дена. Вадете од тестото по потреба.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!