Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица закиселена зелка.

Слободан Петровиќ е долгогодишен професионален готвач од Белград, кој ни даде неколку корисни совети за тоа кога е најдобро време за киселење зелка и како да издржи до лето без да се расипе.

Кога е идеално време за киселење зелка?

- Advertisement -

– Идеално време за кисела зелка е крајот на есента кон почетокот на зимата. За да се кисели зелката, односно за процесот на ферментација, температурата во просторијата треба да биде околу 20 степени. Кога ќе се ферментира, температурата треба да биде околу 10-15 степени, за да се запре процесот на ферментација.

Слободан објасни колкав треба да биде односот на зелката и солта.

– Односот на зелка и сол во мојот случај е околу 3 до 3,5%. Со други зборови, потребни се 3 до 3,5 кг сол за 100 кг зелка (толку обично се вклопува во буре од 200 литри). Нема дополнителни зачини. Зелка, сол и вода.

Постапка за киселење зелка:

– Обично ја оставам зелката да отстои ден-два, да се ослободи вишокот вода. Потоа се чистат надворешните листови, се откопува коренот и се разредува во буриња. Во издлабениот дел се истура сол. Кога ќе се наполни бурето, се затвора и вода се налева дури следниот ден. При налевање со вода се додава преостанатата количина сол растворена во водата.

Кога по неколку дена зелката ќе почне да се осеќа, водата треба да се исцеди. Со ослободување на водата на вентилот од дното на бурето, ја исфрламе водата и солта што се таложи на дното на бурето. Потоа таа вода се враќа во бурето. Ова се прави секој ден неколку дена по ред, а подоцна на 2-3 дена и потоа се поретко.

Зелка треба постојано да се притиска за да остане под вода. Ако зелката зе закисели, а температурата во просторијата е сепак превисока, се додава грозје за да се запре процесот на ферментација – објаснува Слободан.

Препорака:

– Бурето треба да се постави во просторија со соодветна температура, без сончева светлина, по можност во подрум. Колку долго треба да стои зависи директно од температурата. Ако е премногу ладно, потребно е повеќе време да ферментира.

Каков вид буре е најдобро за киселење зелка?

– Јас користев само пластично буре, па не знам дали е подобро да е од дрво или од некој друг материјал. Дрвото и другите материјали од природно потекло се секако забранети во кујните бидејќи HACCP стандардот е воведен во Србија.

Извор: Najzena.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!