Рецепт за ЧАЈ ОД ЃУМБИР: Го чисти телото од токсични отрови што се акумулираат во него

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ѓумбирот е навистина здрав, а за неговата лековитост се зборувало многу. Добар е за ублажување на мачнини, настинки, за симнување на шеќерот во крвта. Дури има и антиканцерогено дејство. Тој има позитивни ефекти врз расположението и го ублажува стресот.

Ѓумбирот е вистинско позитивно доживување за желудникот и цревата, и е добро познат како лек за настинка и грип, гадење, ја подобрува циркулацијата и го зголемува имунитетот.

- Advertisement -

И што е многу важно, го чисти вашето тело од токсични отрови што се акумулираат во него.

Доколку имате проблеми со варењето и чувствувате мачнина во желудникот подгответе го следниот чај од ѓумбир.

Состојки:

  • 4 чаши вода,
  • 2 парчиња свеж корен од ѓумбир  (5 cm дебелина)
  • мед и
  • парче лимон.

Подготовка:

Ѓумбирoт се сече на тенки парчиња и се става во врела вода да се вари. Се остава на тивок оган 15 до 20 минути. Откако ќе се свари, во чајот се додаваат медот и лимонот.

НАПОМЕНА: Не треба да користите ѓумбир, ако имате срцеви проблеми или проблеми со црниот дроб, ако температурата на телото ви е зголемена или слузокожата ви се иритира. Воздржете се од ѓумбир ако имате крвавење или сте во вториот и третиот триместар од бременоста. Бидете сигурни дека не сте алергични на ѓумбир!

Извор: moezdravje.com

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!