Рецепт за ЦАРСКО МЕСО: Вкусен, ароматичен бавно печен свински бут мора да биде дел од вашата трпеза!

Вреди да се проба:

Рецепт за царско месо што ќе сакате да го подготвувате секој ден! Вкусен, ароматичен бавно печен свински бут мора да биде дел од вашата трпеза.

Кога ќе се олади, чувајте го на студено и можете да го јадете неколку дена. Послужете го со вашите омилени салати, одлично одговара со неизбежната француска салата, но и со салата од кисела зелка. Обично се јаде ладно или млако, во никој случај топла. Но, ако не можете да одолеете на свежо испечено вкусно парче месо што мами со жешка крцкава кожа, веднаш скокнете на него. Исечете го на подебели парчиња, внимавајќи да не ги исцедите сите сокови и зачини и да не ви се распадне месото. Послужете го со печен компир или пире.

- Advertisement -

Состојки:

 • 3 кг свински бут (царско месо) со кожа

Мешавина од зачини:

 • 4 чешниња лук
 • 2 лажици семе од анасон
 • 1 лажица семе од коријандер
 • 1 лажичка чили или мелени лути пиперки
 • 5-6 гранчиња свежа мајчина душица
 • свежо рендана кора од 1 лимон со средна големина
 • 4-5 нотка сол

Дополнително:

 • маст или масло
 • 2 дл бело вино
 • сол

Подготовка:

Измијте го свинскиот бут, исушете го добро и потоа избодете ја кожата со нож или пресечете ја површината (не премногу длабоко) во форма на мрежа.

Искршете семе од анасон и коријандер во мелница и претворете ги во ситен прав. Додадете чили, свежа мајчина душица, мелен лук и изрендана кора од еден лимон. Измешајте се добро и добро истријте го месото внатре со добиената мешавина од зачини. Додадете сол и добро истријте со солта. Цврсто замотајте го и прицврстете го месото со поцврст канап. Ставете го во сад и чувајте го во фрижидер, секогаш непокриен, и оставете го фрижидерот да ја исуши кожата дополнително за да стане покрцкава подоцна. Чувајте го во фрижидер најмалку 24 часа.

Извадете го месото од фрижидер и оставете го на собна температура најмалку еден час. Пред печење, истријте ја кожата со уште 2-3 прстофати сол, премачкајте со маст или масло. Прелијте со 2 дл бело вино (или вода).

Загрејте ја рерната на 250 ° С. Ставете го месото во загреана рерна и печете 15 минути, а потоа намалете ја температурата на 200 ° C и печете дополнителни 15 минути. Потоа намалете ја температурата на рерната на 160/170 ° C и печете 3 часа, повремено преливајќи го месото со стопена маст. Бавното печење постигнува сочност. По истекот на 3 часа, загрејте ја рерната на 200 ° C. Оставете кожата да порумени и стане крцкава. Бидете внимателни да не ја изгорите кожичката во оваа фаза. Кога месото е готово, оставете го да се излади целосно во рерна.

Млако или ладно исечете го на тенки парчиња и послужете ги со француска или друга кремаста салата. Или едноставно направете сендвич, со додавање на рукола и џем од кромид. На кој начин и да го сервирате, уживајте во тој вкусен, ароматичен свински бут.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!