Рецепт за ТУРСКИ ДОНЕР: Подгответе вистинско уживање во својот дом!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Потсетете се на богатиот вкус на турскиот донер, направете сами дома.

Состојки:

Тесто:

 • 200  мл вода
 • 2 чаши брашно
 • 1 лажица масло
 • неколку капки оцет
 • сол половина лажичка
 • шеќер  половина лажичка
 • 2 грама сув квасец
- Advertisement -

За полнење:

 • пржен помфрит
 • пилешко маринирано и на скара
 • 1-2 глави кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • кашкавал неколку парчиња
 • 1 домат
 • 1 краставица
 • лута пиперка по желба

За сос од домати:

 • 1 домат
 • 2 кисели краставички
 • сол, шеќер
 • зачини
 • брашно

За бел сос:

 • 100 мл масло
 • 50 мл свежо млеко
 • 1 лаж сенф
 • 2-3 лаж кисело млеко
 • малку лук
 • маслиново масло
 • зачини по ваш вкус
 • сок од лимон
 • сол

Подготовка:

Сите потребни состојки за полнење на донер се подготвуваат и се сечат. Кромидот, лукот се пржат во масло. На нив се додаваат зачини – бибер, мелена пиперка, босилек, оригано, магдонос или други (според вашиот вкус).

Домашните лепињи за донер се подготвуваат со мешање на потребните состојки и месење на тестото, оставајќи го да мирува десет минути, а потоа самите да ги правите лепчињата во дози. Тестото се дели на топчиња и се витка и се протега. Нивната големина зависи и од тоа колку лепињи сакате да направите и која дебелина ја сакате.

Печете во загреана тава од двете страни. Можете да користите масло, но ако ги направите во тава со нелепливо дно, прескокнете го маслото. Ако се подготват однапред, може да ги загреете во тава без масло.

За сос од домати, изгмечете ги доматите и киселите краставички – можете да ги изрендате, ако сакате. Додадете сол, шеќер и зачини по вкус. Се топи малку брашно, се додава во смесата и се става на тивок оган на шпоретот да се згусне. Бидете внимателни да не го зовриете сосот, бидејќи тоа ќе ги расипе неговите својства и вкус.

Треба само да се загрее за да се згусне. Ако чувствувате дека температурата на сосот станува висока, тргнете ја тавата од плочата за готвење, а потоа вратете ја назад. Постојано мешајте. Веднаш штом ќе се згусне, сосот е подготвен и можете да го оставите да се излади.

Белиот сос е задолжителен при подготовката на донерот. Затоа состојките во него и нивната количина се важни. Прво треба да измешате масло, свежо млеко, сок од лимон, сенф и маслиново масло, а потоа додадете ги другите состојки за сосот и промешајте. Што се однесува до зачините, можете да додадете зачин, магдонос и друго по ваш вкус.

Редење на донерот: Премачкајте ги лепчињата со бел сос со лук и кисели краставички. Ставете го филот и прелијте го со сосот од домати. Свиткајте ја лепињата цврсто за да не испадне филот.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!