Рецепт за слатко од јаболка: Нема ништо послатко од домашно!

Вреди да се проба:

Вкусот на летото во тегла.

Состојки:

  • 2 кг јаболка
  • 1 кг шеќер
  • 2 лажици лимонтус
  • стапче ванила
  • 1 чаша вода.

Подготовка:

Ставете шеќер и вода да се сварат во поголемо тенџере, додека не се добие густ сируп. Во исто време, измијте ги, излупете ги и исчистете ги јаболките од семињата.

- Advertisement -

Исечете ги на мали парчиња и додадете ги во речиси готовиот сируп, заедно со ванилата. Гответе го слаткото додека јаболката не омекнат и сирупот не се згусне. На крајот, се додава лимонтусот.

Истурете го слаткото додека е сеуште жешко во чисти тегли, затворете и веднаш свртете наопаку. Ако сакате, може да се стерилизира 5 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!