Рецепт за сируп кој го зајакнува имунитетот и спречува болести: Волшебна напивка за здравје на целото тело!

Вреди да се проба:

Направете свој сируп за зајакнување на имунитетот – рецепт за волшебен и лековит пијалок!

Куркумата, ѓумбирот и медот се едни од најмоќните природни лекови кои го зајакнуваат имунитетот и ги бркаат болестите, а освен што имаат лековити својства, тие се привлечни и поради нивниот вкус.

- Advertisement -

Свежата куркума не е достапна на секој чекор како сувата куркума, но може да се купи во продавниците за здрава храна.

За да направите домашен „магичен пијалок“ за здравје, ќе ви требаат портокали и лимони, како и органски јаболков оцет. Додадете го сирупот во вода или чај за добро утро и чувајте го во фрижидер.

Состојки:

  • 2 чаши мед
  • 5 см корен од ѓумбир
  • Корен од куркума од 5 см
  • 1 лажица куркума во прав
  • 1 органски лимон
  • 1 органски портокал
  • 1/3 чаша органски јаболков оцет
  • 1 прстофат бибер

Подготовка:

Измијте ги добро лимонот и портокалот, исцедете ги и излупете ги и изрендајте ги куркумата и ѓумбирот. Истурете јаболков оцет во сад и измешајте го со сок од лимон и портокал.

Изрендајте кора од лимон и портокал, а потоа додадете ја во смесата заедно со останатите состојки и добро измешајте. Оставете го во фрижидер преку ноќ, а потоа процедете го преку цедалка следниот ден, мешајќи да се одделат сите големи делови.

Можете да додадете сируп во чај или да го мешате со вода. Ако го додадете во чајот, проверете чајот да не биде жежок за да ги искористите придобивките од медот.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!