Рецепт за свинско филе во лиснато тесто: Јадење кое ќе ве остави без здив!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате да внесете новитети во вашето дневно мени и да внесете нешто вкусно и посебно на трпезата, овој оброк е вистинскиот избор.

Доколку сакате да му угодите на вашето семејство со нешто посебно за ручек или ви доаѓаат гости, а ви треба оброк за да ги импресионирате, рецептот за свинско филе во лиснато тесто е совршен избор.

- Advertisement -

Ова јадење изгледа елегантно, незаборавен вкус дава мекото парче свинско месо, премачкано со ваква панцета или листови сланина по избор, сето тоа завиткано во лиснато тесто. Со сезонска салата и прилог од задушен зеленчук во путер, ќе биде вистински деликатес кој ќе ги воодушеви сите кои имаат можност да го пробаат.

Состојки:

  • 700 гр свинско филе
  • 150 гр сланина во листови
  • 250 гр лиснато
  • сол
  • бибер
  • зачини
  • јајце за премачкување
  • 2 мали коцки путер

Подготовка:

Замрзнатото лиснато тесто извадете го од фрижидер и оставете го да отстои 15 минути на собна температура. За тоа време посолете го месото ставете бибер и посипете со малку сув зачин.

На малку загреан путер во тава пропржете го кратко од двете страни. Извадете го на салфетка да се исцеди, па целото завиткајте го во кришки сланина.

На набрашнета површина со сукало развлечете го тестото во правоаголна форма да биде приближно два милиметри и врз него ставете го филето обложено со сланина. Тестото завиткајте го околу филето за да има форма на ролат, па расукајте го на страна.

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во тава намачкана со путер ставете го филето и по површината намачкајте го јајцето, а ако сакате тестото да го издлабите за да има интересни шари, лесно исечете го со нож на неколку места, но само на површината.

Ставете ја тавата во рерна и печете 30 минути или додека кората од лиснатото тесто не добие убава златножолта боја. Послужете со задушен зеленчук во путер и сезонска салата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!