Рецепт за сарма од листови: Вистински пролетен деликатес!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Наместо зелка, сега можете да користите и млади листови од лоза, блитва..

Иако сармата е зимско јадење, тешко и мрсно, луѓето на нашите простори не се откажуваат од неа дури и кога почнуваат подобри денови и потопли месеци. За волја на вистината, не се откажуваат од неговата малку полесна варијанта. Сармите од лозов лист се вистински пролетен деликатес, па иако е потребно малку повеќе време за нивна подготовка, сиот труд на крајот се исплати.

Состојки:

 • околу 20-30 лозови листови
 • 2 лажичка сол
 • 1 лажица бел оцет
 • 2 литри вода
- Advertisement -

за фил:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 3 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 100 гр ориз
 • сол. бибер
 • црвен пипер
 • сув власец
 • 500 мл вода
 • 100 мл масло

Подготовка:

Темелно измијте ги листовите

. Во поголем сад истурете вода, сол и оцет и оставете да зоврие.

Само поминете по еден лист низ зовриената вода за да омекне. Листовите сварени на пареа ставете ги во подлабок сад со ладна вода.На загреано масло пропржете го ситно сечканиот лук додека не стане стаклен. Додадете го сечканиот кромид и сите зачини, па сè убаво соединете и пропржете со малку вода.

Кога месото е половина готово, додадете го измиениот неварен ориз и сè убаво измешајте. Се трга од оган и се лади филот. Тавата во која ќе се варат сармите намачкајте ја со масло.

На даска ставете го листот, додадете две лажици од филот, свиткајте ги страните од листот и виткајте го во сарма. Наредете ги завитканите сарми во садот. Истурете вода за да се натопи сармата, да ја прелие и варете на тивок оган околу 45 минути. Извадете ги готовите сарми и послужете со кисело млеко.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!