РЕЦЕПТ ЗА РУСКА КРАЛСКА ПИТА: Заменете ги брашното и прашокот за пециво со храна што ја имаат сите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Царската пита се прави на руски начин за нијанса различна од српската, бидејќи наместо тесто се користи леб.

Царската пита е толку лесна за подготовка и прва што исчезнува од празничната трпеза. Сега се прави уште полесно од вообичаено бидејќи заборавате на брашното и прашокот за пециво, тестото заменете го со бајат леб. Нема да фрлате храна, а ќе направите една од највкусните домашни пити. Речиси сите го имаат дома.

Состојки:

  • 4 парчиња леб
  • 3 млади кромидчиња
  • 200 гр шунка
  • 140 гр фета сирење
  • 30 гр путер
  • 4 јајца
  • 250 мл млеко
  • 200 гр тврдо сирење
  • оригано

Подготовка:

Лебот исечкајте го на коцки, па ставете го во кружен огноотпорен сад кој сте го премачкале со растопен путер. Додадете сечкан млад кромид и шунка, па испасирајте фета сирење.

- Advertisement -

Посипете со стопен путер. Јајцата изматете ги со млекото и добиената смеса истурете ја во сад. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 25 минути. Потоа посипете со рендано сирење и оригано. Печете 10 минути на иста температура.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!